Kepner-Tregoe Excellence Awards 2024: Winners & Nominees

Award Winners 2024

The following persons, teams and organizations have been selected by the KT Excellence Awards Selection Committee to receive an award:

Individual Award Winners

Program Leader of the Year Winners

Fujimoto Hiroyuki – Corning Japan K.K.
Humam Alwan – Stellantis
Juan Ortega Mendoza – Adient, Region 3
Lenn Liwanag – Suncor (Teck Resources)
Richard Craig – Nissan Motor Manufacturing
Rob Barker – HCLSoftware
Weidong Huang – Cisco Technology Services (Dalian) Co., Ltd.
Yasukawa Daisuke – Hitachi Academy Co., Ltd.

Facilitator of the Year Winners

Andrea Wight – ExxonMobil
Harvey Manley – Convatec
Seema Patil – HCLSoftware

Coach of the Year Winners

Adi Naik – Akamai
Avinash Srinivasamurthy – HCLSoftware
Bob Mallman – Adient Eldon
Hemant Naik – HCLSoftware
Rajeshwari Patil – Akamai

Rational Management Executive of the Year Winners

Cara Herzog – Southwire Company
Davide Gabrieli – Tetra Pak Packaging Solutions S.p.A.
Joe Panepinto – TD Bank
Manuel Uribe Figueroa – Adient
Ozaki Yusuke – Mitsui Copper Foil (Malaysia) Sdn Bhd (MCF)
Roberto Mastri – Tetra Pak Packaging Solutions S.p.A.

 

Team Award Winners

Situation Appraisal Excellence Winners

Adient Derramadero
Royal Philips

Problem Solving Excellence Winners

ACG Packaging Materials
Adient Puebla
Adient Ramos Arizpe
Bombardier
Dominion Energy
Robert Bosch

Decision Making Excellence Winners

Adient Aguascalientes
Reynolds American

Combined KT Technologies Excellence Winners

Adient Matamoros
Convatec
LEIPA Georg Leinfelder GmbH
Nelson Brothers

 

Organization Award Winners

Excellence in the Utilization of KT Process in Manufacturing Operations Winners

Adient Lerma
Corning Incorporated
Mitsui Copper Foil (Malaysia) Sdn Bhd (MCF)

Excellence in the Utilization of KT Process in Service Operations Winners

Cisco Technology Services (Dalian) Co., Ltd
HCLSoftware Customer Assistance Center
HCLSoftware Digital Solutions
Tetra Pak Packaging Solutions S.p.A.

Human Resource Capability Development Program Excellence Winners

Nissan Motor Manufacturing Ltd. UK – Sunderland Plant
Teijin Limited

Critical Thinking Cultural Excellence Winners

Adient México Automotriz
Bombardier
FUJIFILM Holdings Corporation
JOYSONQUIN Automotive Systems
Royal Philips
Télémécanique Sensors, part of YAGEO Group
Thyssenkrupp Components Technology de México

Recipients of Formal Selection Committee Nominations

For the 12 KT Excellence Awards of 2024, the following persons, teams and organizations were shortlisted by the KT Excellence Awards Selection Committee.

Individual Award Nominations

Program Leader of the Year Nominations

Fujimoto Hiroyuki – Corning Japan K.K.
Humam Alwan – Stellantis
Jan Herman – Philips Healthcare
Juan Ortega Mendoza – Adient, Region 3
Lenn Liwanag – Suncor
Richard Craig – Nissan Motor Manufacturing
Rob Barker – HCLSoftware
Weidong Huang – Cisco Technology Services (Dalian) Co., Ltd.
Yasukawa Daisuke – Hitachi Academy Co., Ltd.

Facilitator of the Year Nominations

Andrea Wight – ExxonMobil
Hadassah Eley – Biogen
Harvey Manley – Convatec
Seema Patil – HCLSoftware
Tiberiu Boeti – Nokia

Coach of the Year Nominations

Adi Naik – Akamai
Avinash Srinivasamurthy – HCLSoftware
Bob Mallman – Adient Eldon
Edwin Choi – Bridgewater Interiors
Hemant Naik – HCLSoftware
Jefferson Faria – Adient South America
Juan Ortega Mendoza – Adient, Region 3
Lenn Liwanag – Suncor
Mike Brown – Adient Riverside
Rajeshwari Patil – Akamai
Wesley Lum – HCLSoftware

Rational Management Executive of the Year Nominations

Cara Herzog – Southwire Company
Davide Gabrieli – Tetra Pak Packaging Solutions S.p.A.
Didier Baron – Télémécanique Sensors, part of YAGEO Group
Grégory Poux – Télémécanique Sensors, part of YAGEO Group
Joe Panepinto – TD Bank
Manuel Uribe Figueroa – Adient
Ozaki Yusuke – Mitsui Copper Foil (Malaysia) Sdn Bhd (MCF)
Roberto Mastri – Tetra Pak Packaging Solutions S.p.A.
S. R. Shivshankar – ACG World

 

Team Award Nominations

Situation Appraisal Excellence Nominations

Adient Derramadero
Royal Philips
Siemens AG

Problem Solving Excellence Nominations

ACG Packaging Materials
Adient
Adient Aguascalientes
Adient Lerma
Adient Puebla
Adient Ramos Arizpe
Bombardier
Dominion Energy
Robert Bosch
Société Ivoirienne de Raffinage (SIR)
Tolmar

Decision Making Excellence Nominations

Adient Aguascalientes
Adient Derramadero
Adient Lerma
Adient Puebla
Avanzar Interior Technologies — Guanajuato
Reynolds American
Siemens AG

Combined KT Technologies Excellence Nominations

Adient Derramadero
Adient Matamoros
Adient México Automotriz
Adient Ramos Arizpe
Convatec
HCLSoftware
LEIPA Georg Leinfelder GmbH
Nelson Brothers

 

Organization Award Nominations

Excellence in the Utilization of KT Process in Manufacturing Operations Nominations

Adient Lerma
Corning Incorporated
Hamburger Rieger GmbH
Mitsui Copper Foil (Malaysia) Sdn Bhd (MCF)

Excellence in the Utilization of KT Process in Service Operations Nominations

Cisco Technology Services (Dalian) Co., Ltd
Flextronics Technologies (India) Pvt. Ltd.
HCLSoftware Customer Assistance Center
HCLSoftware Digital Solutions
Royal Philips
Tetra Pak Packaging Solutions S.p.A.

Human Resource Capability Development Program Excellence Nominations

Nissan Motor Manufacturing Ltd. UK – Sunderland Plant
Teijin Limited

Critical Thinking Cultural Excellence Nominations

Adient
Adient México Automotriz
Adient México Automotriz S RL CV Planta Aguascalientes
FUJIFILM Holdings Corporation
HCLSoftware
JOYSONQUIN Automotive Systems
Royal Philips
Télémécanique Sensors, part of YAGEO Group
Thyssenkrupp Components Technology de México

We aim for accuracy but reserve the right to correct any errors in the nomination list as needed.